Jdi na obsah Jdi na menu
 


American Pit Bull Terrier

3. 2. 2008

American Pit Bull Terrier


      Dříve se nazýval také Pit Bull, Pit Bull Terrier, American Bull, American Pit Bull, American Pit Bull Dog, Pit Dog, Half-and-Half, American Bull Terrier, Yankee Terrier, Yankee Bull Terrier nebo Staffordshire Terrier. Plemeno bylo vytvořeno ve Spojených státech amerických pro psí zápasy.

Kolem roku 1870 začali do USA z Anglie přicházet staffordšírští bulteriéři určení pro psí zápasy. Jejich organizátoři brzy usoudili, že psi jsou příliš malí, a začali s jej šlechtěním, aby byli větší. Výsledkem těchto snah byl mohutný a silný bojový pes.
     S přihlédnutím k této minulosti odmítl AKC plemeno uznat, ale jeho chovatelé chtěli mít rodokmeny a řádně vedenou chovatelskou dokumentaci, a proto v 1898 založili vlastní organizaci, UKC (United Kennel Club).
     Roku 1900 byly v USA psí zápasy postaveny mimo zákon, ale neustaly, jen j do ilegality. Tvrdí se, že ještě kolem roku 1990 byly poměrně rozšířené a že při těchto krutých podívaných zahyne ročně asi patnáct set psů. Při životě udržuje tyto akce hlavně hazard, který při nich vzkvétá. Například při jednom zátahu policisté zadželi dvacet lidí a našli u nich přes půl milionu dolarů.
     


Stejně jako u mnoha zápasnických psů i u pitbulteriérů platí, že jsou agresivní vůči jiným psům, nikoli však k lidem. Naneštěstí jejich ochranářské instinkty bývají často až přehnané a pes s tak děsivým stiskem čelistí a naprostým nedostatkem strachu dokáže v pouhých pár vteřinách strašlivě poranit i toho, koho za vetřelce považuje pouze omylem.
     Kolem roku 1980 byli někteří tito psi vyvezeni do Anglie a poté došlo k několika takovým nehodám. Proto vydala britská vláda roku 1991 zákon (Dangerous Dogs Act), kterým jejich chov i držení zakázala. Ti, kteří už v Británii byli, museli být registrováni, sterilizováni, otetováni nebo vybaveni identifikačním mikročipem. Museli chodit vždy na vodítku a na veřejnosti i s náhubkem. Pokud majitelé kterékoli z těchto nařízení porušili, psi byli utraceni.
     Protože britští policisté neměli valné představy, jak poznat americké pitbulteriéry, často konfiskovali i jiné, nevinné psy. Jejich majitelé pak policii žalovali a následovaly nekonečné soudní spory. Například propuštění jednoho křížence jeho majitel dosáhl až po sedmnáctiměsíčním soudním projednávání, během něhož byl pes stále zadržován. Na vrcholu této hysterie měla policie v péči až tisícovku podezřelých psů, kteří čekali na propuštění nebo smrt, podle toho, jak jejich majitelé uspějí u soudu. Za dva roky došlo ke dvěma tisícům takových soudních pří a náklady činily mnoho milionů liber. Důvodem k tak rázné akci nebylo jen několik případů, kdy psi napadli člověka, ale hlavně to, že vláda chtěla ve Velké Británii zabránit šíření organizovaných, tajných psích zápasů. Měla pocit, že pokud nezasáhne rázně, zápasy se rozšíří stejně jako v USA. V tomto ohledu zřejmě dosáhla úspěchu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář